بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 1372508
تعداد بازديد کنندگان سايت: 72082512 تعداد بازديد زيرپورتال: 2400165 اين زيرپورتال امروز: 1987 سایت در امروز: 44196 اين صفحه امروز: 490 دريافت RSS در امروز: 75482 دريافت RSS صفحه: 70
جهان بدون هاری
هاری
چهارشنبه 10 آبان 1396 بزاق حیوان آلوده عامل انتقال بیماری هاری

فصل سوم

کلیات – پیشگیری از هاری

هاری کشنده است! همین امروز سگ خود را واکسینه کنید!
هاری یک بیماری کشنده ناشی از ویروس است که بر سیستم عصبی همه پستانداران از جمله انسان تأثیر می گذارد. ویروس هاری با گزش حیوانات بیش از 3000 ساله مرتبط است. در بسیاری از مناطق [نام محل آورده شود] بیماری بومی شده و مسئول مرگ و میر سالانه [آمار ارایه شود] انسانها قلمداد می گردد.
چطور هاری گسترش می یابد؟
ویروس هاری در بزاق حیوان آلوده یافت می شود و از طریق گزش حیوان آلوده یا آلودگی بزاق غشاهای مخاطی منتقل می شود. این ویروس از پوست سالم نفوذ نمی کند. سپس ویروس در طول اعصاب حرکت می کند تا اینکه به دستگاه عصبی مرکزی، نخاع، مغز رسیده و از آنجا به غدد بزاقی و سپس به درون بزاق می ریزد.نشانه های هاری چیست؟
سگهایی که ممکنه حالت تهاجمی بروز دهند و تلاش دارند به دیگر حیوانات، ماشین ها، حصارها و مردم حمله کنند، بی هیچ دلیلی پارس می کنند، به حدی که گویی استخوانی در گلوی حیوان گیر کرده است. ریزش بزاق و فلجی آرواره ی پایینی هم از دیگر نشانه ها است. آنها در نهایت علائم فلج در پاهای عقب را نشان می دهند و سپس می میرند. در گاوهای هار هیجان زدگی، نعره توام با ریزش فراوان بزاق و رفتاری تهاجی و نشانه هایی از فلجی، پیش از تلف شدن را می توان انتظار داشت. حیوانات وحشی آلوده به ویروس هاری ممکن است رام به نظر رسیده، حتی وارد خانه ها شوند. گوسفند و بز ها ممکن است به نظر هیجان زده و تهاجمی باشند، سنگ بجوند و در ادامه فلج شده و بمیرند.
نشانه های هاری در انسان
اگر شخصی توسط حیوان هاری گزیده شد؛ بایستی بلافاصله محل زخم را با آب و صابون شست و شو داد و فرد را فوری برای درمان به درمانگاه برسانید. برای درمان کامل بیماری لازم است تا طول دوره درمان طی شود. اگر شخص درمان نشود و آلوده به هاری باشد؛ هیچ درمانی وجود ندارد و خواهد مرد.

آیا هاری قابل درمان است؟
هنگامی که نشانه های بیماری هاری بروز کند؛ هیچ درمانی وجود ندارد.
آیا هاری قابل کنترل هست؟
بله، تمام سگها و گربه هایی که بالای سه ماه عمر دارند؛ باید هر سال علیه هاری واکسینه شوند. با دامپزشک یا تکنسین بهداشت حیوانات برای کمک جهت واکسیناسیون تماس بگیرید تا خانواده خود را از هاری ایمن نگهدارید.
چنانچه از نظر هاری به حیوانی مشکوک شدید، چه کاری باید انجام دهید؟
حیوان را دستکاری و جابجا نکنید. در صورت امکان آن را محدود کنید تا کارشناسان قادر به معاینه حیوان باشند. به نزدیکترین دامپزشکی، مرکز بهداشت یا حتی پلیس محلی مراجعه کنید.


اشاره ای به کلیات هاری
هاری بیماری ویروسی است که اگر در منطقه ای [نام محل آورده شود] رخ دهد، منجر به مرگ دام و انسان می شود. بیماری اغلب بر اثر گزش توسط سگ هار منتقل شده، چنانچه فورا درمان نشود، به مرگی وحشتناک می انجامد.
به منظور پیشگیری از بیماری بایست از تماس با سگهای ولگرد و سگهای بیمار نا آشنا پرهیز کرد و سگ ها را سالانه علیه هاری واکسینه نمود.
اگر مورد گزش هر حیوانی قرار گرفتید، بایستی:
الف- زخم را فورا با آب جاری برای مدت 15 دقیقه بشویید.
 ب- ماده ضدعفونی روی زخم بریزید.
 پ- برای انجام درمان های لازم، به درمانگاه یا بیمارستانی بروید.
 هاری و مسئولیت صاحب حیوان خانگی(پیام 1)
هاری بیماری ویروسی است که اگر در منطقه ای(ذکر نام منطقه) رخ دهد، منجر به مرگ دام و انسان می شود. بیماری اغلب بر اثر گزش توسط سگ هار منتقل شده، چنانچه فورا درمان نشود، به مرگی وحشتناک می انجامد.
ترجمه: دکتر علی اوجاقی؛ مسئول مطالعات و بررسی بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی
ویراستار: مهندس فاطمه صابری؛ کارشناس رسانه روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی
نسخه قابل چاپ
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سازمان دامپزشکی کشور است