• 1400/03/12 - 12:08
  • تعداد بازدید : 34
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

طرح ملی ایمن سازی طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل در سراسر استان اجرا می شود

اداره ‌کل دامپزشکی خراسان رضوی از اجرای فاز بهاره طرح ملی مایه کوبی طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل درسطح روستاهای این استان خبر داد.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی با اعلام این خبر اظهار داشت: در طرح یادشده تمامی واحدهای روستایی منتخب دارای طیور بومی، ایمن سازی شده و واکسیناسیون طیور موجود در این واحدها با واکسن کشته نیوکاسل مقاوم به حرارت ساخت داخل کشور انجام خواهد شد.

دکتر علیرضا شهرام شرقی گفت: درمدت اجرای این طرح بیش یک میلیون و 800 هزار قطعه تحت پوشش عملیات ایمن سازی قرار خواهد گرفت.

وی، هدف از اجرای طرح ملی واکسیناسیون طیور روستایی را کمک به اقتصاد خانوار روستایی، جلوگیری از تلفات طیور خانگی و جلوگیری از انتشار و انتقال این بیماری از طیور خانگی به طیور صنعتی دانست.

شرقی، نیوکاسل را از جمله بیماری های جمعیت طیور دانست که در صورت بروز و شیوع آن، مخاطرات بسیاری جمعیت طیور را در تمامی واحدهای صنعتی و روستایی تهدید می کند و لازم است ایمن سازی واحدهای پرورش طیور بومی مجاور با واحد های صنعتی در اولویت قرار گیرد.

او با توجه به اهمیت درج سریع اطلاعات در سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS) و لزوم گزارش دهی بموقع  موارد مشاهده شده بیماری اظهار داشت: گزارش دهی سریع بیماری های دام و طیور در سامانه یادشده می تواند از شیوع بیماری ها جلوگیری کرده و گروه های واکنش سریع دامپزشکی با توجه به آنلاین بودن ثبت و مشاهده موارد بیماری می توانند اقدامات لازم و پیشگیرانه را انجام دهند.

 

 
  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 274438
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید