• 1400/03/18 - 07:40
  • تعداد بازدید : 31
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

لزوم هوشیاری دامداران برای پیشگیری از بیماری «لمپی اسکین» در دام های سنگین خراسان رضوی

با توجه به گرمای هوا، لازم است دامداران برای پیشگیری از بیماری «لمپی اسکین» در دام های سنگین استان اقدامات ضروری را به انجام برسانند.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی با اعلام این مطلب گفت: بیماری لمپی اسکین یک بیماری ویروسی در دامها ی سنگین (گاو و گوساله)می باشد که می تواند بیماری حاد تا مزمن در دامها ایجادنماید و این  بیماری عمدتا به شکل ضایعات پوستی در گاوها بوده که مشابه بیماری ابله در گوسفند و بزاست این بیماری عمدتا بوسیله پشه های گزنده و مگس های خونخوار و کنه ها انتقال می یابد.

دکتر محمدرضا بهروزیان افزود: میزان واگیری 5 تا 45 درصد و میزان تلفات تا 10 در صد  است و بالاترین رخداد  بیماری در فصل تابستان می باشد با توجه به انکه حشرات و بعضا کنه ها در انتقال و اشاعه بیماری نقش عمده ای دارند به همین دلیل سم پاشی بدن دام و جایگاه دامها یک اصل  در کنترل بیماری لمپی اسکین می باشد.

وی یادآور شد: تاکنون گزارشی از وقوع این بیماری در استان گزارش نشده اما با توجه به رخداد بیماری در برخی از استانهای کشور توصیه می شود دامداران علاوه بر سم پاشی جایگاه و بدن دامها نسبت به واکسینلاسیون دامها اقدام نمایند شایان ذکر است واکسن لمپی اسکین بها دار بوده و توسط بخش خصوصی واکسیناسیون انجام می گیرد.

او یادآور شد استان خراسان رضوی دارای حدود 350 هزار راس دام سنگین است که نیاز است اقدامات همه جانبه برای صیانت از این سرمایه دامی به عمل آید.

 

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 274530
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید