• 1401/05/08 - 11:29
  • تعداد بازدید : 44
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

مخاطرات سیلاب ها و هشدار دامپزشکی خراسان رضوی به آبزی پروان استان

اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی به آبزی پروان هشدار جدی داد.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی با اشاره به شرایط اخیر و وقوع سیلاب های مهیب در برخی استان ها توصیه ها و هشدارهایی را در این خصوص خظاب به پرورش دهندگان ماهی در اقصی نقاط استان اعلام داشت.

دکتر محسن نژاد در این باره گفت: اولین توصیه اکید این است که آبزی پروران، توجه به ساخت وساز ابنیه در مناطق پرخطر را داشته باشند و از هرگنه ایجاد اسخردر این مراکز پرهیز کنند و دوم اینکه، لایروبی به موقع مسیر رودخانه ها با کمک ادارات مسئول ذیربط در اینخصوص در دستور کار قرار گیرد.

دکتر نژاد، قطع غذا دهی در هنگام مواجهه با وضعیت نامتعادل اب از نظر شفافیت و گل آلودگی واستفاده از حداکثر توان اسپلاشها وهواده ها در مزارع و نیز استفاده از نمک به منظور کاهش استرس را خواستار شد.

وی، استفاده از ترکیبات بهبود دهنده کیفیت آب نظیر زئولیت و نیز بهره گیری از ترکیبات محرک سیستم ایمنی نظیر ویتامی C و همچنین جمع آوری ودفن بهداشتی تلفات وضدعفونی وشستشوی کانالها بلافاصله پس از قطع بارندگی وفروکش سیلاب را از دیگر موارد ضروری دانست.

او در پایان استفاده از مکانیسم بیمه، جهت جبران بخشی از خسارات وارده به مزرعه با انعقاد قرارداد با شرکتها وکارگزاریهای طرف قرارداد با بانک کشاورزی را خواستار شد.

یادآور می گردد در استان خراسان رضوی، 351 مزرعه پرورش ماهیان سردآبی به ظرفیت 8458 تن و 1186 مزرعه پرورش ماهیان گرم آبی به ظرفیت تولید سالانه 2540 تن در حال فعالیت هستند.

 

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 288818
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

لینک کوتاه