• 1402/11/23 - 09:05
  • تعداد بازدید : 41
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

واکسیناسون بیش از 160 هزار راس از جمعیت دامی گوسفند و بز علیه بیماری آبله در شهرستان فریمان

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان فریمان، از ابتدای سال تاکنون 160 هزار راس گوسفند و بز علیه بیماری آبله واکسینه شده اند.

دکتر سیدحبیب حسینی رئیس شبکه دامپزشکی فریمان، گفت: بیماری آبله یک بیماری ویروسی عفونی در نشخوارکنندگان کوچک است. این بیماری عمدتا با شدت متوسط در گله‌های داشتی است. از ضررهای اقتصادی ناشی از ابتلا گله به این بیماری در دام های سبک می توان از  کاهش تولید شیر، آسیب به تولید چرم و چشم و دیگر ضررهای تولیدی اشاره نمود.

این مقام مسئول، اضافه کرد: در راستای حفاظت از جمعیت دام سبک شهرستان، این شبکه از ابتدای سال تاکنون اقدام به واکسیناسیون 160549راس گوسفند و بز علیه بیماری آبله نموده  است.

حسینی، افزود: علائم بیماری آبله در گوسفند و بز عموما شامل تب، تورم غدد لنفاوی فوقانی بدن، ترشحات چشمی و بینی و ضایعات پوستی، مخاطی و ارگان‌های داخلی است که این ضایعات در قسمت‌های کم مو مانند فک، پلک، گوش، غدد پستانی، ناحیه ادراری تناسلی بیشتر  دیده می‌شوند؛ اما در موارد حاد کل بدن درگیر شده و ضایعات در تمامی قسمت‌ها بدن دام دیده می شود و در نهایت این ضایعات تبدیل به زخم می شوند.

رئیس شبکه دامپزشکی فریمان، توصیه کرد: لازم است دامداران شهرستان جهت جلوگیری از ابتلای گله خود به این بیماری مسری اقدام به ضدعفونی جایگاه نگهداری دام نموده و دام های جدید را تا مدتی دور از گله نگهداری کنند و از آب سالم جهت تغذیه دام استفاده نمایند و خودروهای ورودی جهت حمل یا جابجایی دام ها را ضدعفونی و در مبادی ورودی دامداری خود حوضچه های ضد عفونی را جهت تردد احتمالی خودرو و پرسنل دامداری فعال نمایند.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان صفحه اصلی,اداره شهرستان فریمان
  • کد خبر : 315059
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

لینک کوتاه