• 1401/06/30 - 09:54
  • تعداد بازدید : 32
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

افزایش بیماری هاری در جمعیت گربه ها و مخاطرات آن برای جمعیت انسانی

روابط عمومی شبکه دامپزشکی طرقبه شاندیز؛ در خصوص افزایش بیماری هاری در جمعیت گربه ها در کشور و احتمال انتقال آن به انسان و همچنین دام های دیگر هشدار داد.

دکتر قدرتی رئیس شبکه دامپزشکی طرقبه شاندیز گفت: از جمله موارد منجر به هاری گربه درگیری این حیوان با گوشـتخواران کوچک هار مانند روباه،شغال و خدنگ می باشد که احتمال انتقال آن به نشخوارکنندگان نیز به دلیل گزش وجود دارد.

وی توضیح داد: ویروس هاری بسیار واگیردار و غالبا کشنده است و همچنین بیماری مشترک بین انسان و دام می باشد و بنابراین می تواند به انسان منتقل شود.

هاری معمولا از طریق بزاق حیوان آلوده و بیشتر هنگام گاز گرفته شدن توسط حیوان آلوده منتقل می شود. در گربه ها به علت خراش برداشتن توسط گربه هم احتمال ابتلا وجود دارد.

قدرتی افزود:. اغلب گربه ها علائم خفیفی از حالات غیر طبیعی روانی را نشان می دهند که این علائم معمولا از یک تا سه روز طول می کشد این ویروس خیلی سریع پیشرفت می کند و اگر درمان را بلافاصله پس از شروع علائم انجام ندهیم، احتمال درگیری شدید و تلف شدن حیوان بالا است. بنابراین شهروندان مراقب باشند اگر به هر دلیلی مشکوک شدند که حیوان خانگی آنها با یک حیوان هار در تماس بوده است است باید بلافاصله گربه خود را پیش یک دامپزشک ببرند.

 وی تاکید کرد: هاری معمولا از حیوان به انسان، از طریق خراشیدگی یا گازگرفتگی، سرایت می‌کند و در صورتی که فردی توسط یک حیوان خراشیده، لیسیده یا گاز گرفته شود، باید سریعا آن ناحیه را با مقدار زیادی آب و صابون شتسشو داده و جهت ادامه معالجات بدون هیچ تأخیری خود را به نزدیکترین مرکز بهداشت برساند.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان صفحه اصلی,اداره شهرستان بینالود
  • کد خبر : 290643
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

لینک کوتاه