• 1401/08/30 - 11:33
  • تعداد بازدید : 32
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

برگزاری همایش یک روزه پدافند غیر عامل در پردیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

به همت دانشگاه علوم پزشکی سبزوار همایش یک روزه پدافند غیرعامل با حضور مدیرکل پدافند غیرعامل استان خراسان رضوی، روسای دانشگاه علوم پزشکی و مدیران دستگاههای اجرایی شهرستان از جمله شبکه دامپزشکی سبزوار در محل پردیس دانشگاه علوم پزشکی برگزار گردید.

دکتر برات اله زید آبادی رئیس شبکه دامپزشکی  سبزوار در خصوص پدافند غیرعامل (پدافند زیستی) گفت: پدافند زیستی به عنوان زیر مجموعه ای از پدافند غیر عامل در دامپزشکی حائز اهمیت می باشد و شامل مجموعه اقدامات رصد و پایش تهدیدات زیستی و هشدار سریع، آشکارسازی و تشخیص، جداسازی و تفکیک، درمان، بهداشت و پیشگیری، قرنطینه و محدود سازی، بازیابی و حذف منابع آلوده و مدیریت افکار عمومی در برابر تهدیدات زیستی می باشد.

زید آبادی در ادامه بیان کرد: دامپزشکی برای حراست از سرمایه های عظیم ملی در حوزه کارکرد خود، برنامه های گسترده و متنوعی را به اجرا گذاشته است، از جمله تشکیل اکیپ های واکنش سریع در مقابله با انواع بیماری های مختلف که جنبه همه گیری دارند. همچنین با حفظ و ارتقا بهداشت عمومی جامعه از طریق تضمین بهداشت فرآورده‌های خام دامی تولید شده با نظارت بهداشتی مستمر بر تمامی مراحل تولید، توزیع و عرضه فرآورده‌های دامی و همچنین مبارزه با بیماری های اختصاصی دام و بیماری های مشترک بین انسان و دام به نوبه خود نقش تأثیرگذاری در راستای اجرای عملی پدافند غیرعامل دارد.

وی افزود: از آنجایی که بیماری آنگارا (سندرم هیدروپریکارد و هپاتیت (HHS) ) یک بیماری عفونی ناگهانی و شدید در ماکیان بوده و با تلفات و ابتلای ناگهانی نمود پیدا می کند، مصداقی از پدافند زیستی در دامپزشکی است. اقدامات انجام گرفته در زمینه کنترل و مهار بیماری شامل تقویت، تجهیز و آماده سازی  اکیپ های واکنش سریع  برای انجام عملیات در مواقع بحرانی و اضطراری، اجرای کامل برنامه واکسیناسیون اعلامی بر علیه بیماری آنگارا در مزارع پرورش مرغ مادر گوشتی (حداقل 2 نوبت)، گزارش دهی و گزارش گیری، به محض دریافت گزارش تلفات، بازدید و گرفتن نمونه و ارسال به آزمایشگاه جهت تشخیص سریع نمونه های مشکوک، مهار رخداد بیماری با قرنطینه (واحد تولیدی مشکوک ویا مبتلا)، حذف کانون، پاکسازی، شستشو و ضدعفونی واحد تولیدی و پرداخت غرامت می باشد.

 

  • گروه خبری : اخبار شهرستان صفحه اصلی,اداره شهرستان سبزوار
  • کد خبر : 294593
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

تصاویر

لینک کوتاه