• 1401/11/03 - 07:58
  • تعداد بازدید : 30
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

تحقق 80 درصدی طرح واکسیناسیون آبله و شاربن در کاشمر

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان کاشمر، دکتر خانزاده گفت: در این طرح جمعیت هدف در 9 ماهه نخست امسال با انجام واکسیناسیون 104 هزار راس بیش از 80 درصد پیش بینی سالانه واکسیناسیون انجام گرفته است.

رئیس شبکه دامپزشکی کاشمر اظهار داشت آبله نوعی بیماری ویروسی بسیار حاد و مزمن است که تمامی نژاد های بز و گوسفند به خصوص در فصل تابستان تحت تاثیر این بیماری ویروسی قرار می گیرند و دام ها در تمامی سن ها و جنس ها می توانند به این بیماری دچار شوند اما در اکثر مواقع گوسفندان جوان دچار این بیماری می شوند.

وی گفت این بیماری در انواع دام ها به صورت تاول هایی روی قسمت های گوناگون بدن از جمله صورت و .. ظاهر می شود. وقتی دامی دچار بیماری آبله می شود وزن ، شیر ، پشم و… دام به شدت کاهش یافته و کیفیت آن ها نیز کاهش می یابد.

وی ضمن اشاره به خسارات بهداشتی و اقتصادی احتمالی دامداران در پی بروز این بیماری به تنها روش و بهترین روش پیشگیری از بیماری آبله در دام ها اشاره کرد و گفت انجام واکسیناسیون به موقع و تزریق واکسن برای تک تک دام ها بسیار هائز اهمیت می باشد..

ضمن ابراز تشکر از همکاران سخت کوش شبکه های دامپزشکی ادامه داد بر اساس پیش بینی های انجام شده این شبکه باید در سال 1401 بیش از 300 هزار راس دام سبک و سنگین، تک سمی، شتر و سگ مورد تزریق قرار دهد که از جمله  مهمترین این واکسن تب برفکی طاعون نشخوارکنندگان ، آبله و بروسلوز و هاری می باشد که با یاری خداوند و تلاش همکاران شبکه و همکاری دامداران تحقق این مهم عملی خواهد گردید .

  • گروه خبری : اخبار شهرستان صفحه اصلی,اداره شهرستان کاشمر
  • کد خبر : 296515
کلمات کلیدی
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

لینک کوتاه