• 1401/08/28 - 10:53
  • تعداد بازدید : 42
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
خطر بروز تب برفکی در مناطق مختلف استان؛

حمل و نقل دام، بدون مجوز دامپزشکی اکیداً ممنوع است

با توجه به مشاهده مواردی از رخداد بیماری دامی تب برفکی در برخی مناطق، اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی، نسبت به شیوع این بیماری دامی بین دام‌های استان، هشدار جدی داد.

بنا به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان، رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی این اداره کل، ضمن اشاره به مشاهده مواردی از ویروس تب برفکی در یکی از مناطق شهرستان قوچان و احتمال انتشار آن به دیگر نقاط استان، از دامداران استان خواست تا ضمن رعایت قوانین و دستورالعمل‌های دامپزشکی، سرمایه دامی خود را در مقابل این بیماری خطرناک و واگیر دامی مصون نمایند.

دکتر محمد رضا بهروزیان یادآور شد: نقل و انتقال بدون مجوز هر نوع دام «اعم از گاو، گوسفند، بز و شتر» در داخل و خارج از استان همچنان، اکیداً ممنوع است.

وی همچنین از دامداران خواست تا از رفت و آمدهای غیرضروری افراد در واحد دامپروری «بویژه افرادی که به هر نحو، با دام و فرآورده‌های دامی در تماس می‌باشند» ممانعت نموده و در صورت وجود گاوهای غیر واکسینه و حساس در مقابل بیماری تب‌برفکی، مراتب را در اسرع وقت، به اطلاع شبکه دامپزشکی شهرستان برسانند.

رئیس اداره بهداشت و بیماری های دامی دامپزشکی استان، مرگ و میر و تلفات بره ها و گوساله ها، قطع ناگهانی اشتهای دام به سبب ایجاد تاول های دهانی و عدم تمایل دام به خوردن خوراک، وقوع لنگش، کاهش تولید شیر و یا قطع ناگهانی آن و سقط جنین در دا‌م ها، از جمله علایم بیماری تب برفکی یاد شده و خاطرنشان شده است: دامداران در صورت مشاهده هرگونه علائم بالینی مخاطی واگیردار در گله یا سایر نشانی های اعلام شده فوق مراتب را در اسرع‌وقت به اطلاع نزدیک‌ترین شبکه دامپزشکی رسانده و یا با سامانه پیام کوتاه روابط عمومی اداره کل به شماره 300001512 ارتباط برقرار نمایند.

وی از کلیه نیروهای مایه کوب(واکسیناتور) و دامپزشکان شاغل در بخش های دولتی و خصوصی نیز خواسته شده تا دستورالعمل های فنی و امنیت زیستی مربوط به خود را در واحدهای دامداری منطقه تحت پوشش خود به طور کامل رعایت کنند.

بهروزیان با اشاره به تشدید برخورد با حاملان غیر مجاز دام، از دامداران خواست تا افراد خاطی که توجهی به رعایت شرایط امنیت زیستی و بهداشتی نکرده و مبادرت به حمل و نقل دام بدون مجوز دامپزشکی می کنند را به شبکه های دامپزشکی شهرستان ها معرفی نمایند تا دامپزشکی برخوردهای لازم را از طریق مراجع قضایی انجام دهد.

 

 
  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 294522
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

لینک کوتاه