• 1401/11/05 - 10:17
  • تعداد بازدید : 75
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
همزمان با دهه فجر؛

دام های سبک و سنگین مناطق روستایی و عشایری استان به صورت رایگان واکسینه می شوند

همزمان با دهه فجر، اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی از آغاز عملیات واکسیناسیون تب برفکی دام های سبک و سنگین در مناطق روستایی و عشایری از 4 بهمن ماه خبر داد.

 

مدیر کل دامپزشکی استان خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود: در این مرحله، حدود 200 هزار راس دام سنگین(گوساله و گاو)  و حدود 7 میلیون راس دام های سبک روستایی و عشایری، تحت پوشش عملیات ایمن سازی علیه بیماری تب برفکی قرار می گیرند.

دکتر جواد اعلمی گفت: اعتبار در نظر گرفته شده برای این طرح حدود 70 میلیارد ریال است و واکسن و سایر  خدمات انجام شده در این طرح توسط بخش های خصوصی و دولتی، به صورت رایگان برای دامداران انجام می شود و خدمات ارائه شده توسط بخش خصوصی در قالب طرح توسعه خرید خدمات انجام گرفته و هیچ هزینه ای از دامدار اخذ نمی گردد.

وی، ضمن تاکید بر نظارت بخش دولتی بر نحوه انجام خدمات توسط اکیپ های مایه کوب اعلام داشت: طرح مذکور، تا پایان سال ادامه خواهد داشت و گزارش دهی انجام عملیات از طریق سامانه اطلاعات جغرافیایی ((GIS توسط مراکز مایه کوبی بخش خصوصی و شبکه دامپزشکی شهرستان های تابعه صورت خواهد پذیرفت.

اعلمی با توجه به رایــگــان بودن عملیات واکسیناسیون تب برفکی برای دامداران و روستائیان استان، خاطرنشان ساخت: برابر دستورالعمل ارسالی، هرگونه توزیع و عرضه غیرمجاز واکسن تب برفکی در سطح استان از طریق مراجع قضایی و انتظامی پیگیری خواهد شد و نیز صدور مجوز تردد دام در سطح استان، حداقل دو هفته پس از انجام مایه‌کوبی و درصورت رعایت تمهیدات قرنطینه‌ای- بهداشتی و رعایت مفاد سایر دستورالعمل‌های مربوطه کما فی‌السابق توسط شبکه‌های دامپزشکی شهرستان بلامانع خواهد بود.

او مجددا تاکید نمود، دامداران تا حد ممکن از رفت و آمد به دامداری یکدیگر اجتناب ورزیده و محتوای حوضچه های ضدعفونی را همه روزه با موادضد عفونی مناسب پر نموده و از حمل و نقل و خرید و فروش بدون ضابطه هرنوع دام، اکیداً خودداری کنند.

اعلمی با توجه به حساسیت موضوع، از نیروهای انتظامی نیز خواست تا از تردد بدون مجوز دام ها در سطح راه های استان به طور کامل ممانعت به عمل آورده و موارد تخلف را به دامپزشکی منطقه گزارش کنند تا هماهنگی لازم با مراجع قضایی انجام گردد.

 

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 296611
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

لینک کوتاه