• 1401/08/18 - 11:43
  • تعداد بازدید : 25
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

هشدار پیشگیری آنفلونزای فوق حاد پرندگان در گناباد

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی گناباد؛ با توجه به فرا رسیدن فصل سرما هشدارهای بهداشتی پیشگیری بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان در حال اجرا می باشد.

رئیس شبکه دامپزشکی گناباد اعلام نمود: آنفلونزای فوق حاد پرندگان با منشاء ویروسی جزء بیماریهای مشترک انسان و طیور می باشد که در طیور با ایجاد تلفات ناگهانی و غیر متعارف، کاهش مصرف دان و آب و افت تولید در طیور تخمگذار بروز می نماید. این بیماری در طیور بومی و صنعتی اعم از طیور گوشتی، تخمگذار و پولت ایجاد علایم و بیماری می کند.

لذا این شبکه با اطلاع رسانی وسیع، انجام مکاتبات اطلاع رسانی و هشداری به ادارات، شرکت های تعاونی مرغداران، کشتارگاه طیور، مراکز خدمات بخش خصوصی و ارسال پیامک و ایجاد شبکه های مراقبت فعال و غیر فعال بیماری و هماهنگی برگزاری کلاس های ترویجی و تشدید فعالیت های بهداشتی و قرنطینه ای در پیشگیری از بروز این بیماری انجام وظیفه نموده است.   

دکتر متقی در این راستا مرغداران را به رعایت موارد بهداشتی _ قرنطینه ای، انجام واکسیناسیون آنفلونزا در طیور گوشتی و انجام 2 نوبت واکسیناسیون آنفلونزای فوق حاد در طیور تخمگذار و پولت، بیمه نمودن مزارع پرورشی طیور صنعتی، ضدعفونی اصولی و مستمر دوره های پرورشی و در سطح روستاها نیز مردم را به رعایت موارد بهداشتی، اجتناب از خرید و فروش پرندگان وحشی و مهاجر و نیز اطلاع رسانی سریع به دامپزشکی در موارد تلفات غیر متعارف در طیور بومی توصیه نمود.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان صفحه اصلی,اداره شهرستان گناباد
  • کد خبر : 292256
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

لینک کوتاه