• 1401/08/15 - 08:09
  • تعداد بازدید : 44
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی:

پایش مستمر دامپزشکی استان برای بیماری پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حال انجام است

پایش مستمر دامپزشکی استان در تمامی واحدهای پرورش طیور برای بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حال انجام است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور دامپزشکی استان با اعلام این خبر افزود: عدم وجود بیماری یادشده که جزء بیماریهای مشترک بین انسان و دام است طی اجرای طرح پایش هدفمند آنفلوانزای پرندگان و نیز مراقبت فعال این بیماری در سال جاری به اثبات رسید که طی آن 4263 مورد بازدید از مراکز مختلف سنتی و صنعتی پرورش طیور انجام و بیش از 12 هزار و 522 مورد نمونه برداری از طیور این واحدها انجام شده و نتایج آزمایشگاهی، حدود 11 هزار آزمایش در آزمایشگاه های تحت پوشش این اداره کل بیانگر عدم وجود بیماری یادشده درکل جمعیت طیور استان می باشد.

دکتر شهرام شرقی اظهار داشت: بروز همه گیری آنفلوانزای پرندگان طی سال های گذشته در طیور صنعتی و بومی کشور های مختلف جهان و برخی استان ها احتمال وجود آلودگی و گردش تیپ های مختلف ویروس آنفلوانزا در طیور بومی و صنعتی و حتی وحشی کشور را بالا برده است و هرساله با مهاجرت و جابجایی پرندگان مهاجر، احتمال ورود ویروس های جدید و حتی تیپ های نامتعارف در کشور وجود دارد.

وی اعلام داشت: در این میان پرندگان بومی وسنتی در صورت آلوده شدن از طریق مجاورت با پرندگان مهاجر بیمار شده و ویروس را تکثیر و دفع کرده و باعث انتشار ویروس عامل بیماری در محیط گردد.

او افزود: در صورت وقوع چنین اتفاقی ویروس احتمال انتقال به طیور صنعتی بسیار بالا رفته و صنعت مرغداری به صورت جدی تهدید خواهد شد لذا لازم است با اجرای طرح هایی نظیر طرح پایش هدفمند آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از وجود و عدم وجود تحت تیپ های فوق به طور مستمر آگاه بوده و به موقع اقدام لازم را انجام داد.

شرقی افزود: با توجه به بررسی های به عمل آمده در سال جاری، موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان تا کنون مشاهده نشده است.

وی از مرغداران و دامپزشکان واحدهای صنعتی پرورش طیور خواست تا در صورت مشاهده تلفات نامتعارف در واحدهای پرورش طیور مراتب را به نزدیک ترین اداره دامپزشکی اطلاع داده و یا با سامانه 300001512 در ارتباط باشند و نیز مرغداران نسبت به رعایت دستورالعمل های قرنطینه ای و بهداشتی دامپزشکی اقدام جدی داشته باشند.

 

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 292113
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

لینک کوتاه