چاپ
ارسال به دوست

پوشش وسیع واکسیناسیون طاعون نشخوار کنند گان کوچک در شهرستان سرخس

با شروع طرح واکسیناسیون طاعون نشخوار کنند گان کوچک در شهرستان سرخس بیش از 50000 راس دام در برابر این بیماری واکسینه شدند.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان سرخس: دکتر خلیل حق شناس سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان سرخس گفت: با شروع طرح واکسیناسیون طاعون نشخوار کنند گان کوچک در این شهرستان پوشش وسیع واکسیناسیون به انجام رسید.

دکتر حق شناس گفت: از زمان آغاز این طرح تاکنون شبکه دامپزشکی سرخس با بکار گیری تمامی توان در بخش دولتی توانسته تاکنون بیش از 50000 راس از دام های منطقه را واکسینه کند که این خود نشان از فعالیت و کار جهادی نیروهای این شبکه است .

وی در ادامه افزود: PPR(طاعون نشخوار کنند گان کوچک) یک بیماری ویروسی حاد برای نشخوار کنندگان کوچک است که گوسفند و بز را در گیر میکند. این بیماری قابل انتقال به انسان نمی باشد و  به سرعت بین دام ها منتشر میشود که از علائم آن میتوان به تب، ترشحات چشم و بینی، زخم در دهان، سرفه و...اشاره کرد. و همچنین این بیماری در طول سال تک دامنه ای بوده و اوج کانون های بیماری در شهریور ماه اتفاق می افتد  ;زیرا ظرفیت واحدهای پروار بندی در این ماه تکمیل میشود، به عبارت دیگر حضور بیشترین جمعیت حساس در یک مقطع زمانی باعث شیوع بیماری میشود. PPRبیشتر دامهای جوان (بره و بزغاله) گله های پروار را در گیر میکند و همچنین حساسیت بزغاله بیشتر از بره ها میباشد.

دکتر حق شناس بر این مهم تاکید کرد که در این طرح ، روستاهای کانون سال گذشته و همچنین روستا های مورد در خواست اداره محیط زیست شهرستان که در ارتباط با حیات وحش بودند نیز در اولویت قرار گرفته است تا از شیوع این بیماری در حیات وحش منطقه نیز جلو گیری شود.


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٤٢٣٨٤/
  • ٠١:٢٢ - 1398/05/22/
  • تعداد بازدید: 27
کلید واژه ها

خروج