چاپ
ارسال به دوست

هشدار دامپزشکی سبزوار برای خطر بروز بیماری تب برفکی در دامداری ها

رئیس شبکه دامپزشکی سبزوار اظهار کرد: با توجه به بروز بیماری تب برفکی در برخی مناطق  نسبت به شیوع این بیماری دامی بین دام‌های شهرستان هشدار جدی داد.

 دکتر ولی اله  جغتایی به دامداران شهرستان سبزوار توصیه نمود: از خرید دام  جدید برای نگهداری  بویژه از میدان دام و دامهای  فاقدگواهی بهداشتی دامپزشکی جداً خوداری نمایند و  از تردد افراد بویژه کسانی که با میادین خرید و فروش دام، کشتارگاه ها و سایر دامداریها در ارتباط هستند به داخل گله یا دامداری، جلوگیری به عمل آید و تا اطلاع ثانوی خرید و فروش  و حمل دام سنگین صرفا به مقصد گشتار گاه مجاز میباشد.

در محل درب ورود وخروج دامداری، حوضچه ضدعفونی ایجاد و از محلول ضدعفونی مناسب (ترجیحا محلول سود 2درصد یا آب آهک) استفاده نمایند و در صورت مشاهده علائم بیماری از جمله ریزش بزاق  و  زخم های دهانی، لنگش، قطع ناگهانی وکاهش تولید شیر مراتب را در اسرع‌وقت به شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند .

وی در ادامه  افزود: بیماری تب برفکی بیماری ویروسی می باشد  که ویروس آن با عوامل مختلفی مانند نقل و  انتقال دامهای آلوده، رفت و آمد دامداران و افراد در تماس با دام ، حمل و نقل خودرو های حمل دام  و ...  انتشارمی یابد.

دكترجغتايي عنوان کرد: از اول سال جاری تاکنون  188 هزار راس گوسفند و بز و شش هزارو 423 راس گاو و گوساله برعلیه بیماری تب برفکی واکسینه شده اند. که واکسیناسیون بخشی از پیشگیری از بروز این بیماری می باشد و قسمت  اعظم پیشگیری  رعایت مسایل قرنطینه ای - بهداشتی توسط دامداران عزیز می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • کد خبر: ٤٧١٢/
  • ١٢:٤٣ - 1397/10/20/
  • تعداد بازدید: 49
کلید واژه ها

خروج