چاپ
ارسال به دوست

رییس اداره تشخیص و درمان اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی در گفتگوی هفته عنوان داشت:

تعداد زیاد دانش آموخته یکی از معضلات مهم می باشد؛ صدور مجوز درمانگاه های ویژه مناطق روستایی و عشایری برای ایجاد اشتغال

مطابق هفته های گذشته، گفتگوی این هفته را نیز به مصاحبه با یکی دیگر از مسئولین اداره کل دامپزشکی استان اختصاص دادیم. دکتر محمدرضا بهروزیان شریف، رییس اداره تشخیص و درمان اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی در مصاحبه با روابط عمومی؛ آخرین دستاوردها و دغدغه های حوزه تشخیص و درمان استان را اینگونه عنوان کرد:

 

 1. -    آقای دکتر مهمترین دستاوردهای اداره کل در سالهای اخیر را در حوزه تشخیص و درمان ذکر کنید؟
 • ارایه خدمات بخش غیر دولتی در اقصی نقاط استان، به طوریکه در حال حاضر در اکثر دهستان های استان دکتر دامپزشک حضور دارد، با اعطاء مجوز فروش دارو به درمانگاه هایی که در مراکز دهستان ها قرار دارند علاوه بر ارایه خدمات به دامداران، دانش آموختگان  جدید بکارگیری می شوند.
 • کمک به تدوین دستورالعمل های سازمان به طوریکه این استان همواره یکی از چند استان طرف مشورت سازمان بوده است و اخیرا نیز تدوین دستورالعمل معدوم سازی دارو به این استان واگذار شده است.
 1. -    مهمترین محدودیت ها در اداره تشخیص و درمان استان کدام ها هستند؟

تعداد زیاد دانش آموخته یکی از معضلات مهم می باشد. با توجه به اینکه اکثر دانش آموختگان جدید خانم هستند و امکان بکارگیری این همکاران در مناطق دور افتاده و بخش درمانگاهی کمتر وجود دارد و این معضل مهم می باشد.

 1. -    محور عملیاتی آن اداره طی اجرای  برنامه ششم چیست؟

مهمترین محور و هدف، واگذاری امور به بخش خصوصی است. در حال حاضر حدود 80 درصد مراحل صدور پروانه ها و مجوزهای مراکز بخش خصوصی دارو و درمان به نظام دامپزشکی به عنوان یک تشکل خصوصی واگذار شده که در آینده نزدیک این واگذاری بطور کامل انجام خواهد شد. درمان دام ها بطور کلی به بخش خصوصی واگذار شد و همانطور که عرض شد در حال حاضر در اکثر نقاط کم برخوردار استان هم دکتر دامپزشک وجود دارد و ان شاء الله با ادامه این سیاست و اجرای طرح درمانگاه ویژه مناطق روستایی و عشایری در آینده نزدیک این برخورداری در مناطق محروم به صد در صد می رسد.

 1. -    برای تحقق شعار سال چه برنامه ای در نظر دارید؟

حمایت از کالای ایرانی نه تنها امسال که در کلیه سالها سرلوحه دامپزشکی خراسان رضوی است. به همین منظور جهت تسهیل امور مربوط به تولید کنندگان استان که مهمترین آنها در حوزه دارو و درمان داروسازی نصر است کلیه اقدامات انجام گرفته است، به نحوی که تا قبل از مسئولیت صادرات دارو این کارخانه به رشد  پانصد درصدی  در صدور دارو به کشورهای همسایه دست یافته بود. در حال حاضر نیز با توجه به واگذاری اکثر امور به استان ها اداره کل دامپزشکی خرسان رضوی از هیچ کوششی جهت حمایت از تولید کننده داخلی فرو گذار نیست. البته بهتر است در این رابطه از تولید کنندگان استانی در رابطه با عملکرد دارو و درمان استان سوال شود.

 1. -    آخرین وضعیت گزارش بیماریها از  مراکز درمانی و تشخیص دامپزشکی استان ؟

در این رابطه نظر اداره طیور و اداره بهداشت و مبارزه با بیماری های دام و کلینیک مرجع نیز باید اخذ شود. با توجه به اطلاعات این اداره خوشبختانه بیماری واگیر در سطح استان وجود ندارد و استان از نظر بیماری آنفلوانزا و تب برفکی که دو بیماری با میزان شیوع بالایی هستند در وضعیت مناسبی است. در مورد سایر بیماری ها نیز مشکل خاصی در استان وجود ندارد و در حد معمول می باشند.

 1. -    برنامه برای فارغ التحصیلان ویژه در مقطع دکتری در حوزه اشتغال چیست؟

همانطورکه عرض شد در حال حاضر با توجه به کثرت دانشکده های دامپزشکی تعداد زیاد دانش آموختگان دامپزشکی وجود دارد که ظرفیت فعلی بازار کار جوابگوی این تعداد از دانش آموختگان نیست. اما مسئولین استان تمامی سعی و تلاش خود را جهت استفاده از این ظرفیت بکار بسته اند. به عنوان مثال اعطاء مجوز فروش دارو به درمانگاه های مستقر در مراکز دهستان ها که بعد از اجرا توسط خراسان رضوی در دستورالعمل های سازمان دامپزشکی تحت عنوان درمانگاه های ویژه مناطق روستایی و عشایری مطرح شد یکی از راهکارهای اشتغال این عزیزان است.

 1. -    در حوزه نظارت بر بخش خصوصی دامپزشکی از ابتدای سال چه اقداماتی انجام شده است؟

یکی از وظایف اداره دارو و درمان دامپزشکی استان علاوه بر حمایت از همکاران بخش خصوصی، نظارت بر فعالیت های این عزیزان است. در همین راستا در هشت ماهه نخست سال جاری تعداد 2557 بازدید از مراکز بخش خصوصی انجام گرفته که تعداد 17 مورد تخلف مشاهده شده که موارد جهت رسیدگی به مراجع قانونی معرفی شدند.

 1. -    در پایان اگر مورد خاصی وجود دارد بیان کنید؟

ضمن تشکر از روابط عمومی اداره کل به جهت انعکاس فعالیت های همکاران در حوزه تشخیص و درمان، لازم به ذکر است با توجه به واگذاری امور به بخش خصوصی و نظام دامپزشکی، امید است شاهد پویایی بیشتری در این بخش باشیم. البته دستگاه های حاکمیتی بر اساس وظایف ذاتی خود، نظارت های خود را در کنار حمایتهایی که از این عزیزان خواهد شد اعمال می نماید.

ومن الله التوفیق

 

 


 • فایل پیوست :
 • کد خبر: ٣٧٢٦/
 • ٠٨:١٦ - 1397/10/01/
 • تعداد بازدید: 517

خروج