چاپ
ارسال به دوست

برگزاری جلسه هم اندیشی دامپزشکی و علمای اهل تسنن در خصوص عید قربان در شهرستان مشهد

جلسه هم اندیشی دامپزشکی و تعدادی از علمای اهل تسنن شهرستان مشهد با محوریت ذبح دام نذری در روز عید سعید قربان، در محل سالن جلسات دفتر علمای اهل تسنن شهرستان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد، دکتر محمود جوادی نژاد در این جلسه که با حضور مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در دامپزشکی استان و برخی از علمای اهل تسنن برگزار شد، به مخاطرات ناشی از کشتار غیر بهداشتی دام اشاره کرد و افزود: برخی از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نظیر بیماری مهلک و کشنده تب خونریزی کریمه کنگو به راحتی از طریق کشتار غیر بهداشتی دام به انسان منتقل شده و موجب تهدید سلامت و امنیت غذایی شهروندان می گردد.

وی انتشار خون و سایر ترشحات حاصل از کشتار غیر بهداشتی دام در روز عید سعید قربان را مخاطره آمیز عنوان کرد و ابراز داشت: جاری شدن خونابه حاصل از کشتار غیر بهداشتی دام در داخل معابر و خیابان های سطح شهرستان سبب گسترش آلودگی زیست محیطی و بیماری های مشترک بین انسان و حیوان شده و حتی در برخی از موارد موجی از بیماری های روان پریشی را برای شهروندان به همراه دارد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد همچنین در ادامه به شرایط خاص شیوع بیماری کوید -19 در سال جاری اشاره کرد و ابراز داشت: باهدف کاهش تجمع مردمی وبر اساس دستورالعمل های ارسالی دانشگاه علوم پزشکی وسازمان دامپزشکی کشور مقرر گردید در سال جاری ذبح بهداشتی دام نذری به صورت غیر حضوری وسفارش تلفنی از طریق کشتارگاه صنعتی دام مشهد انجام پذیرد.

در ادامه این جلسه حجت الاسلام محمدحسن شورورزی، مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در دامپزشکی استان به حلیت و طاهر بودن گوشت دام نذری اشاره نمود و خاطر نشان کرد: خداوند متعال در قرآن کریم در آیات مختلف به حلال و پاکیزه بودن غذای انسان ها اشاره نموده است.

وی برخی از انحرافات و خرافات موجود را نادرست عنوان کرد و گفت: مالیدن خون قربانی، رد شدن از روی خون و عبور از بین سر و بدن قربانی پس از ذبح از خرافات می باشد.

حجت الاسلام شورورزی در پایان از علمای اهل تسنن درخواست نمود که شهروندان را به هدایت دام های نذری به کشتارگاه صنعتی دام راهنمایی و ترغیب نموده و مخاطرات ناشی از ذبح غیر بهداشتی دام را جدی بگیرند.  

 


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ٢٥٤١٠٥/
  • ٢١:٤٧ - 1399/05/05/
  • تعداد بازدید: 35
کلید واژه ها

خروج