• 1402/11/18 - 08:08
  • تعداد بازدید : 50
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

توصیه های بهداشتی شبکه دامپزشکی مشهد به دامداران با توجه به برودت هوا و سرما و یخبندان های احتمالی

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد، با توجه به برودت هوا، به دامداران برای اتخاذ تدابیر لازم در پیشگیری از بروز بیماری های دامی و جلوگیری از خسارات اقتصادی هشدار داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد، دکتر محمد سیاح با بیان این موضوع ابراز داشت: آب سرد و یخ زده از مهم‌ترین عوامل بروز سقط جنین در دام بوده و توصیه می‌شود دامداران منطقه نسبت به عایق بندی منبع ذخیره آب اقدام کرده و حتی المقدور آبشخور را در اواخر شب تخلیه و آب گرم در اختیار حیوانات قرار دهند.
وی، گفت: تغذیه کمکی با علوفه دستی و تزریق به موقع واکسن های دامی یکی دیگر از راهکارهای تاثیرگذار می باشد. 
سیاح، عدم تراکم دام و وجود هوای تازه برای تنفس دام را یکی از عوامل مهم در هنگام نگهداری دام در شب و زمان استراحت دام در جایگاه برشمرد و افزود: رعایت استانداردهای لازم در این بخش سبب پیشگیری از بروز بیماری های ناشی از گاز سمی تولید شده از فضولات دفعی دام و رطوبت بالای بستر و جایگاه می‌شود.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد، تاکید کرد: تخلیه کود و فضولات دامی از جایگاه نگهداری دام و اطمینان از خشک بودن بستر اهمیت بالایی در کاهش بروز بیماری‌ها از قبیل بیماری‌های ویروسی مانند تب برفکی، بیماری‌های گوارشی، تنفسی و غیره است.
سیاح، بر ایجاد پناهگاه در آغل های واقع در مراتع و مناطق کوهستانی شهرستان برای جلوگیری از آسیب های ناشی از سوز باد تاکید نمود و افزود: سرمازدگی و کاهش دمای بدن دام بویژه در مناطقی که دچار فقر علوفه مرتع است، مناسب سازی تأسیسات دامداری از لحاظ دما، تنظیم آن و بهبود شرایط تهویه در اماکن دامی، نقش مهمی در سلامت دام‌ها دارد.
وی، در ادامه از دامداران شهرستان درخواست نمود: در صورت مشاهده علائم بیماری در گله‌های دام، حتماً موارد را به اداره دامپزشکی شهرستان اطلاع رسانی نمایند.

 

  • گروه خبری : اداره شهرستان مشهد,هشدارهای بهداشتی
  • کد خبر : 314814
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

لینک کوتاه