• 1401/11/02 - 13:32
  • تعداد بازدید : 83
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

آغاز واکسیناسیون رایگان دام ها علیه بیماری تب برفکی در شهرستان خوشاب

روابط عمومی شبکه دامپزشکی خوشاب از آغاز واکسیناسیون سراسری و رایگان دام های مناطق روستایی و عشایری شهرستان علیه بیماری مهلک تب برفکی از اول بهمن ماه سال جاری خبر داد.

محمود ترخاصی رئیس شبکه دامپزشکی خوشاب اظهار نمود: بیماری تب برفکی یکی از بیماری های مهم ویروسی و واگیردار دام های اهلی و وحشی است که به آسانی منتشر می شود و خسارات اقتصادی قابل توجهی به بخش دامداری و دامپروری کشورها وارد مینماید. تب برفکی در کشور ما بیماری بومی محسوب میشود و گاهی همه گیری های آن باعث خسارات و تلفات سنگین میگردد. هزینه های پیشگیری و درمان های کمکی بیماری نیز زیاد است، بنابراین در برنامه های کنترل و ریشه کنی بیماری های دامی، کنترل و ریشه کنی بیماری تب برفکی یکی از اولویت ها محسوب می شود.

وی افزود: در راستای کنترل و پیشگیری از بروز بیماری مهلک تب برفکی، مرحله دوم واکسیناسیون سراسری دام های سبک (گوسفند وبز) و دام های سنگین ( گاو وگوساله) مناطق روستایی و عشایری از اول بهمن ماه با اولویت دام های مناطق پرخطر و پرجمعیت شروع و تا پایان اسفندماه سال جاری ادامه خواهد داشت. این طرح بصورت صد در صد رایگان و با استفاده از توان هشت نیروی فنی دامپزشکی بخش دولتی و خصوصی انجام می شود.

ترخاصی گفت: از ابتدای سال 1401 تا مهر ماه، تعداد  48 هزار و 108 راس دام سبک و 1180 راس دام سنگین مناطق روستایی و عشایری  بصورت رایگان علیه بیماری تب برفکی مایه کوبی شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی خوشاب از دامداران شهرستان درخواست نمود همکاری لازم را با اکیپ های واکسیناسیون بعمل آورده و توجه داشته باشند یکی از راههای اصلی ورود ویروس تب برفکی به دامداری ها، خرید دام های فاقد هویت بهداشتی (فاقد مجوز بهداشتی) و عدم رعایت اصول قرنطینه ای-بهداشتی می باشد.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان صفحه اصلی,اداره شهرستان خوشاب
  • کد خبر : 296503
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

لینک کوتاه