• 1401/06/17 - 09:51
  • تعداد بازدید : 154
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

برگزاری مانور دورمیزی تب کریمه کنگو با حضور مدیران کل پدافند غیرعامل و دامپزشکی استان خراسان رضوی در نیشابور

به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان نیشابور؛ مانور دور میزی تب کریمه کنگو در جلسه کمیته پدافند غیرعامل با حضور دکتر جنگی مدیر کل پدافند غیر عامل، دکتر اعلمی مدیر کل دامپزشکی خراسان رضوی، مهندس جوان معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان نیشابور، شهردار و سایر مسئولین شهرستانی در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

در ابتداء جلسه دکتر جنگی مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری از فعال نمودن کارگروه یازده گانه ذیل شورای پدافند غیر عامل استان و تشکیل 60 کمیته در این خصوص در دو سال اخیر در دستگاههای استان خبر داد و لزوم آمادگی دستگاه ها برای مقابله با تهدیدات زیستی و سایبری با توجه به زیرساختهای حیاتی موجود در استان را یادآور شد و درخواست نمود که نتیجه اقدامات صورت گرفته در پدافند غیر عامل شهرستان از جمله مانورهای انجام شده با مستندات به دبیرخانه پدافند غیر عامل استانداری ارسال گردد.

دکتر جنگی افزود: طرح جامع پدافند غیر عامل استان تنظیم شده است و بر اساس آن دستگاه های اجرایی باید یک در صد اعتبارات خود را برای این طرح هزینه نموده و شهرستانها نیز بر پایه آن طرح جامع برنامه پدافندی خود را تنظیم نمایند.

سپس دکتر اعلمی مدیر کل دامپزشکی خراسان رضوی با تشریح پدافند غیر عامل در حوزه زیستی، تقدم پیشگیری بر درمان را مهمترین اصل در تهدیدات بیولوژیکی دانست و ماهیت فعالیت های برنامه ریزی شده دامپزشکی را بر اساس پیشگیری از تهدیدات عنوان نمود و این تهدیدات را از دو دیدگاه شامل بیماریهای دامی مانند تب برفکی که اقتصاد و معیشت را هدف قرار می دهد یا بیماریهای انسانی مانند کووید 19 که بهداشت عمومی را تهدید می کند و دیگری بیماریهای مشترک که اقتصاد و معیشت دامداران و بهداشت عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد بررسی نمود و برگزاری مانور استانی تب کریمه کنگو در شهرستان نیشابور را در همین راستا دانست.

ابوطالب جوان معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان نیشابور نیز لزوم حفظ آمادگی تمام دستگاه ها برای مقابله با تهدیدات سیاسی، نظامی، سایبری و بیولوژیکی که همیشه و بطور مستمر به ویژه برای شهرستان نیشابور بخاطر خصوصیات ویژه ای که دارد مورد تاکید قرار داد و گفت : آمادگی با تمرینات منظم میسر می گردد و این آمادگی می تواند از طریق مطالعه و بررسی اتفاقات و حوادث گذشته انجام شود .

وی افزود کشور ما به دلیل داشتن منابع و موقعیت خاص جغرافیایی، تولیدات دامی و کشاورزی و اقتصادی همواره در معرض تهدیدات دشمنان قرار دارد.

در ادامه دکتر سلیمانی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نیشابور با تشریح اقدامات و فعالیتهای این شبکه در پیشگیری از بیماریهای واگیر و مشترک بین انسان و دام گفت: شهرستان نیشابور به خاطر دو ویژگی جمعیت انسانی بالا و مقام اول شرق کشور در تولید گوشت و شیر نیازمند حفظ آمادگی دائم برای مقابله با تهدیدات زیستی و خطرات احتمالی می باشد. که در چند سال اخیر با توجه به بروز بیماریهای مختلف، خوشبختانه با انجام برنامه ریزی های دقیق و مراقبتهای ویژه این تهدیدات خنثی شده است .

در پایان مانور فرضی با گزارش یک مورد فوت و بستری دو بیمار به علت بیماری تب کریمه کنگو از طرف دانشکده علوم پزشکی به فرمانداری و اطلاع فرمانداری به رئیس شبکه دامپزشکی انجام شد و گروه های چهارگانه واکنش سریع شامل گروههای بررسی و نمونه برداری، قرنطینه، ضد عفونی و سم پاشی و آموزش و ترویج گزارش اقدامات خود را تشریح نمودند و اداره اطلاعات، سپاه و بسیج سازندگی، نیروی انتظامی، محیط زیست و جهاد کشاورزی اقدامات مرتبط با اجرای مانور را گزارش نمودند.

  • گروه خبری : اخبار اسلایدر
  • کد خبر : 290239
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

تصاویر

لینک کوتاه