• 1401/06/29 - 11:56
  • تعداد بازدید : 27
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

هشدار انتقال بیماریهای انگلی از سگ های بدون صاحب به انسان

روابط عمومی شبکه دامپزشکی طرقبه شاندیز در خصوص احتمال انتقال آلودگی های انگلی از سگ های بدون صاحب به انسان هشدار داد.

دکتر علیرضا قدرتی رئیس شبکه دامپزشکی طرقبه شاندیز گفت: با توجه به عدم انجام درمان های ضد انگلی در سگ های بدون صاحب، احتمال آلودگی در آن ها بالاست و شهروندان بایستی مراقب این موضوع باشند.

وی افزود: آلودگی انگلی در سگ به دوسته انگل های خارجی و داخلی تقسیم بندی می شوند که هر کدام میتواند چندین بیماری مختلف در سگ و انسان ایجاد کند.

قدرتی همچنین توضیح داد: از جمله بیماری های انگلی قابل انتقال از سگ به انسان می توان کرم های گرد و قلابدار، انگل کریپتوسپوریدیوم، کرم های پهن و نواری(کیست هیداتیک)، ژیاردیا و کنه ها را نام برد.

این انگل ها از طریق تماس مستقیم با سگ یا آب و سبزیجات آلوده ممکن است به انسان منتقل گردد و علایمی شامل نارسایی کبد، کم خونی، لاغری، اسهال، زردی، علایم پوستی و... را ایجاد کنند.

وی در پایان گفت: انجام برنامه های ضد انگلی و درمان های دوره ای در سگ های صاحبدار باعث کاهش موارد این بیماری ها می شود، اما متاسفانه با توجه به عدم درمان در سگ های بدون صاحب موارد بالایی از انتقال انگل ها و ایجاد بیماری در انسان ها مشاهده می شود که لازمه آن جمع آوری و ساماندهی این سگ ها و انجام برنامه های ضد انگلی و واکسیناسیون می باشد.

  • گروه خبری : اخبار شهرستان صفحه اصلی,اداره شهرستان بینالود
  • کد خبر : 290616
pr_rkh روابط عمومی استان

pr_rkh روابط عمومی استان

لینک کوتاه